Стандарти оцінювання знань англійської мови: формування вміння чути
Автор: Денис Третьяков
А1 – А2. Формування вміння чути англійською
Навичка аудіювання на рівні А1 у школах англійської мови у Великій Британії формується за допомогою інтерактивного підходу, спрямованого на поступове покращення розуміння базових усних повідомлень у різних контекстах.
Методи розвитку:
- Прослуховування коротких діалогів, фраз, оголошень і простих аудіозаписів. Аудіоматеріали зазвичай супроводжуються повільним темпом мови і чіткою вимовою.
- Контекстуалізація. Аудіозавдання прив’язані до повсякденних ситуацій, таких як покупки, представлення, замовлення їжі тощо.
- Інтерактивні вправи. Виконання завдань на виявлення ключової інформації (наприклад, імен, номерів, місць). Повторне прослуховування для деталізації розуміння.
- Фонетична практика. Розпізнавання звуків, інтонації та ритму мови.
Очікувані результати:
- студенти здатні розуміти найпростіші інструкції та короткі повідомлення;
- відповідати на прості запитання на слух (зокрема в діалогах);
- розпізнавати знайомі фрази та вислови в повільній розмові;
- розвивається базове аудіювання, необхідне для продовження навчання на наступному рівні.
На рівні A1 в українських школах англійської мови розвиток навички аудіювання ґрунтується на роботі з базовими матеріалами та діалогами, які відповідають початковому рівню знань.
Методи розвитку:
- Використання інтерактивних онлайн-платформ, де студенти слухають короткі діалоги, інструкції або прості історії.
- Регулярна практика аудіювання через відео- та аудіоматеріали (мультики, діалоги в побутових ситуаціях).
- Повторення аудіо та поступове збільшення складності завдань.
Очікувані результати:
- студенти можуть зрозуміти короткі розмови та основний зміст простих повідомлень;
- формується навичка розпізнавання базових акцентів (наприклад, британського чи американського) та здатність реагувати на основні запитання, пов’язані з прослуханим матеріалом.
На початковому рівні А1 система DenEdSy формує здатність сприйняття англійської мови на слух у рамках курсу для початківців Start-up Touch.
Головною відмінністю методики від традиційної є той факт, що студент освоює фонетичну навичку без прив'язки до окремо взятих розмовних тем. Основний принцип - здатність чути набувається через здатність правильно вимовляти. У результаті вже на початковому етапі студент спроможний розпізнавати всі голосні звуки на слух і виявляти будь-які слова, що входять до його/її словникового запасу.
Денис Третьяков
Засновник DenEdSy, автор 5-ти посібників з вивчення англійської мови, Україна
Робота з аудіоматеріалами, що містять окремі речення середньої довжини, дає змогу з урахуванням розуміння ритміки англійської мови відокремлювати слова одне від одного там, де вони вимовляються разом.
На рівні A2 у школах англійської мови у Великій Британії навичка аудіювання розвивається шляхом поступового збільшення складності завдань, пов’язаних зі сприйняттям мови на слух у різних контекстах.
Розвиток навичок відбувається наступним чином:
- Практика реальних ситуацій. Аудіювання коротких діалогів або монологів, які імітують повсякденні ситуації (наприклад, покупки, запит напрямків, бронювання послуг). Використання записів із чіткою та зрозумілою вимовою для новачків.
- Розширення словникового запасу. Робота з лексикою, яка використовується у знайомих контекстах (подорожі, хобі, робота, знайомства). Навчання сприймати основні фрази, навіть якщо є деякі незнайомі слова.
- Завдання. Прослуховування текстів та виконання завдань типу «виберіть правильну відповідь», «співвіднесіть репліки з ситуаціями», «визначте головну ідею». Слухання записів із незначними акцентами, щоб звикати до різних варіантів англійської.
Очікувані результати:
- здатність розуміти основну інформацію з повсякденних розмов і коротких монологів;
- вміння відповідати на прості запитання, які стосуються прослуханого тексту;
- початок сприйняття різних акцентів, зокрема стандартного британського (RP) або американського англійського.
На рівні А2 в українських школах навичка аудіювання розвивається через систематичну роботу з адаптованими аудіоматеріалами та практику в розумінні базових тем.
Методи розвитку аудіювання:
- Онлайн-уроки з викладачем. Використання аудіо та відео, створених для рівня А2 (наприклад, короткі діалоги чи монологи на побутові теми).
- Інтерактивні завдання. Завдання на платформі, що включають вправи на слухання з вибором правильної відповіді, складання речень або пошук ключової інформації.
- Додаткові матеріали. Подкасти та відео з транскрипціями, які можна слухати й аналізувати.
Очікувані результати:
- здатність розуміти знайомі вирази та базові конструкції в контексті;
- уміння визначати ключову інформацію в коротких аудіозаписах, наприклад, час зустрічі чи місце події;
- покращення вимови через наслідування носіїв мови, які звучать у записах.
На рівні А2 в системі DenEdSy завершується формування здатності студента чути інформацію через набуття правильної вимови в рамках курсу Start-up Touch. До голосних звуків додаються приголосні. Пропонуються аудіофайли із середньою швидкістю говоріння диктора. Студент може перевірити себе, читаючи відповідний текст англійською мовою.
Так само, як і Start-up Touch, курс ESQ1 формує навичку сприйняття мови на слух через роботу з численними аудіофайлами. Варто зазначити, що на відміну від базового курсу, тут самоперевірка проводиться переважно на слух, у письмовому вигляді пропонуються лише аналогічні фрази українською мовою.
B1 – B2. Формування вміння чути англійською
На рівні B1 у школах англійської мови у Великій Британії розвиток навички аудіювання зосереджений на розумінні ключових ідей, деталей і думок у повсякденному спілкуванні та медіа.
Ось як це відбувається:
- Аутентичні матеріали. Використовуються аудіозаписи та відеоматеріали, такі як радіопередачі, подкасти, телевізійні шоу або діалоги на повсякденні теми. Матеріали адаптовані для середнього рівня, щоб допомогти студентам розуміти акценти та темп мови.
- Типи завдань. Прослуховування текстів із завданнями на загальне розуміння. Виявлення деталей, таких як дати, час, імена, тощо. Відповіді на питання, що перевіряють здатність розпізнавати причини, наслідки або висновки.
- Практичні ситуації. Прослуховування телефонних розмов, діалогів у кафе, магазинах чи подорожах. Розуміння інструкцій, запитань та пропозицій.
- Інтерактивні заняття. Інтерактивні групові вправи, де студенти обговорюють, що вони почули. Гра на розпізнавання акцентів і стилів мови.
Результати:
- студенти розвивають здатність ідентифікувати основні думки та наміри співрозмовника;
- вони краще сприймають мову із помірною швидкістю, навіть якщо є фоновий шум;
- формується уміння відповідати на основі почутого, підтримуючи розмову;
- готовність розуміти різні акценти (наприклад, британський, американський).
На рівні B1 в українських школах англійської мови навичка аудіювання розвивається через практику сприйняття мови на слух у реальних і навчальних ситуаціях.
Методика розвитку аудіювання:
- Використання інтерактивних матеріалів, таких як подкасти, аудіокниги та відео на повсякденні та актуальні теми.
- Регулярна практика слухання під час живих уроків з викладачем, включаючи діалоги, лекції та дискусії.
- Вправи на розуміння основної ідеї та деталей прослуханого тексту.
Результати:
- здатність розуміти основні моменти під час обговорення знайомих тем, таких як робота, подорожі чи навчання;
- формування навички ідентифікації основних деталей у прослуханих текстах середнього рівня складності.
Система DenEdSy на рівні В1 працює над навичкою аудіювання у двох основних курсах: ESQ1 та ESQ2. У кожному з них присутність розвитку сприйняття англійської мови вельми значна, проте існують певні відмінності.
На другому оберті спіралі курсу ESQ1 аудіювання виведено в окремий вид діяльності, де студентам пропонуються аудіо оповідання та аудіо запитання до них. Мова неадаптована, швидкість говоріння диктора досить висока.
Однак, основною відмінною рисою цієї методики від традиційної є той факт, що на цьому етапі прищеплюється здатність чути між рядків, без зациклення на конкретному фактичному матеріалі. Це дає змогу навчитися вести бесіду з обмеженим словниковим запасом, спираючись виключно на контекст.
Як показала практика, ця навичка виявилася набагато кориснішою в реальних життєвих ситуаціях.
Курс ESQ2 спирається на слухові можливості студента, набуті раніше.
Практика аудіювання відбувається в реальній бесіді з тьютором. Усвідомлення того, що використання української мови впродовж усього інтерв'ю є неможливим, змушує студента вступати в діалог з метою отримання роз'яснень щодо найскладніших лексичних або фонетичних аспектів даної бесіди.
Тьютор, своєю чергою, викладає одну й ту саму думку в різних варіантах. Таким чином студент поповнює словниковий запас, вчиться не боятися перепитувати співрозмовника, позбувається мовного бар’єру одночасно з удосконаленням навички аудіювання.
На рівні B2 у школах англійської мови у Великій Британії навичка аудіювання розвивається за допомогою роботи з більш складними текстами для прослуховування, які включають різні акценти, швидкість мовлення та тематичну різноманітність.
Розвиток навички аудіювання відбувається наступним чином:
- Типи аудіоматеріалів. Інтерв’ю, подкасти, новини, лекції та уривки з фільмів чи серіалів. Реальні сценарії спілкування, включаючи неформальні та формальні розмови. Різноманітність акцентів (британський, американський, австралійський тощо).
- Завдання. Виявлення основної ідеї та ключових деталей тексту. Аналіз думок і аргументів мовця. Розпізнавання емоційного тону або наміру мовця.
- Методика. Використання активних стратегій слухання (замітки, передбачення змісту, уточнення незрозумілого). Робота над розпізнаванням швидкої мови та скорочених форм. Підготовка через повторення слухання складних фрагментів.
Очікувані результати:
- уміння розуміти основний зміст і ключові деталі навіть у швидкому мовленні;
- здатність слідкувати за структурованими аргументами та визначати ставлення мовця до теми;
- підготовка до ситуацій реального життя, де потрібно слухати інструкції, брати участь у дискусіях чи переглядати новини.
На рівні B2 навичка аудіювання в українських школах спрямована на досягнення впевненого розуміння складних аудіоматеріалів.
Методика:
- Використання автентичних матеріалів, таких як подкасти, інтерв’ю, уривки з фільмів, серіалів і новин.
- Розбір акцентів носіїв мови (британський, американський та інші).
- Практика з аудіо та відео різного рівня складності з акцентом на детальне розуміння ідей.
Результати: здатність розуміти довгі і складні діалоги та монологи; уміння розрізняти різні акценти та стилі мовлення.
На рівні В2 основні курси ESQ1 і ESQ2 системи DenEdSy завершують формування навички аудіювання. Крім постійного аудіосупроводу, сприйняття на слух оповідань і діалогів, зберігається мовленнєва взаємодія з тьютором.
Формується впевненість у веденні діалогів і побудові оповідань.
Лише на цьому етапі з'являється прив'язка до конкретних розмовних тем, що вимагають міркувань і логічних висновків.
C1 – C2. Формування вміння чути англійською
На рівні C1/C2 у школах англійської мови у Великій Британії навичка аудіювання розвивається шляхом роботи з автентичними джерелами англійської мови, спрямованими на розуміння як загального змісту, так і деталей складних текстів.
Методи, спрямовані на розвиток навички:
- Джерела для прослуховування. Аудіо-матеріали з академічних лекцій, новинних програм, подкастів, документальних фільмів. Автентичні діалоги з різними акцентами та стилями мовлення. Дебати, інтерв’ю, вебінари.
- Техніки навчання. Робота над вмінням розуміти основну ідею, навіть якщо в тексті є складна лексика чи малознайомі теми. Навчання розпізнаванню прихованих значень, тональності, іронії та підтексту. Аналіз деталей, таких як статистика, факти чи конкретні приклади в аудіо.
Очікувані результати:
- уміння розуміти будь-який тип аудіоматеріалу без значних труднощів;
- розвиток навички критичного аналізу аудіоінформації;
- розуміння навіть прихованих ідей чи контексту у складних розмовах і виступах.
Навичка аудіювання в українських школах на рівні C1/C2 розвивається через комплексні методи, спрямовані на вдосконалення розуміння складних, швидких та автентичних аудіоматеріалів.
Методика:
- Використання автентичних матеріалів, таких як подкасти, інтерв’ю, лекції, аудіокниги та новини.
- Активна робота з носіями мови через розмовні сесії.
- Зосередженість на деталях: розпізнавання нюансів акцентів, інтонацій і підтексту.
- Аналіз складних ідіом, фразових дієслів та мовних виразів у контексті.
Результати:
- впевнене розуміння академічних лекцій, професійних презентацій та неформальних бесід;
- здатність слідувати за складними дискусіями, навіть якщо тема незнайома.
Кожен із трьох курсів серії “Англійська за підпискою” у системі DenEdSy на рівні С1 формує навичку аудіювання, використовуючи різні методики. Вибір студентом певної програми базується на об’єктивній необхідності з урахуванням раніше набутих навичок і визначається за допомогою консультацій із тьютором.
- Subscription. Put words in order продовжує розвиток живої розмовної практики. Основною ідеєю курсу є поступове набуття здатності чути англійську мову через ведення живих діалогів на несподівані теми. У перервах між зустрічами пропонуються аудіо матеріали різних жанрів із поступовим наростанням рівня складності лексики.
- Subscription. Get your emotions out спеціалізується на набутті здатності сприйняття на слух складних мовленнєвих конструкцій, що не мають близьких аналогів в українській мові. Особливий наголос робиться на розуміння відтінків значення модальних дієслів, правильне сприйняття інфінітивних і герундіальних конструкцій. Також у цьому курсі використовуються численні стійкі та ідіоматичні вирази, що не лише значно розширює словниковий запас студента, а й формує його здатність адекватно реагувати на неформальну мову.
- Subscription. Think speech over завершує формування правильної вимови, використовуючи професійні технології постановки чистої та чіткої дикції. Таким чином студент чує мову саме так, як і відтворює її сам, що виключає саму можливість невірної інтерпретації почутого.
Навичка вміння чути англійською – порівняльна таблиця традиційної британської та української школи та Системи DenEdSy
***
Попередні частини Гайду Дениса Третьякова “Стандарти оцінювання рівнів знань англійської мови”:
- Частина 1. Стандарти оцінювання знань англійської мови: традиційна vc альтернативна.
- Частина 2. Стандарти оцінювання знань англійської мови: терміни навчання.
- Частина 3. Стандарти оцінювання знань англійської мови: навички читання.
- Частина 4. Стандарти оцінювання знань англійської мови: навички письма.
- Частина 5. Стандарти оцінювання знань англійської мови: навички говоріння.
- Частина 6. Стандарти оцінювання знань англійської мови: формування правильної вимови